Strona główna Czytelnia: Zdrowie, pielęgnacja Liver shunt - wprowadzenie

Liver shunt - wprowadzenie

czyli OBOCZNE WROTNE KRĄŻENIE WĄTROBY

Jest to dziedziczne schorzenie naczyń wątroby pojawiające się po urodzeniu szczeniąt najczęściej do wieku 1 roku, ale może pojawiać się i później, jeżeli tylko część krwi przepływa "bokiem" wątroby.

 

Wyróżnia się dwie postacie tej choroby. Pierwszą częściej występującą u ras dużych gdzie połączenie pomiędzy krążeniem wrotnym, a żyłą próżną występuje wewnątrzwątrobowo. Oraz drugą postać częściej spotykaną u ras małych - zewnątrzwątrobową gdzie żyła łącząca żyłę wrotną i próżną występuje poza wątrobą. W obu przypadkach produkty odżywcze, ale też i różne leki i toksyny, trafiają bezpośrednio do dużego krwioobiegu i nie są wcześniej przerabiane przez hepatocyty wątrobowe. To powoduje powolną śmierć szczenięcia.

 

Podłoże tej choroby jest genetyczne, jednak nadal nie udało się wyprodukować tzw. markera genetycznego, który uprościłby poszukiwanie nosicieli genu lub genów odpowiedzialnych za powstawanie choroby. W zależności od autorów podaje się, że jest to schorzenie jednogenowe recesywne lub wielogenowe, mogą też być różnice pomiędzy rasami i oboma typami tej nieprawidłowości. Jednakże panuje duża zgodność wśród naukowców zajmujących się rozpoznawaniem i poszukiwaniem przyczyn występowanie liver shuntu - nie wolno używać do hodowli rodziców szczeniąt u których wystąpiło schorzenie, jak również rodzeństwa tych szczeniąt i rodzeństwa rodziców.

Cały czas również rozwija się chirurgia weterynaryjna, która niesie pomoc dotkniętym schorzeniem psom.

 

Na podstawie: dr. Karen Tobias "Liver shunts" i "Portosystemic Shunts"; dr Jay Bianco "Liver Shunts Frequently Asked Questions"; Dr. C. Gregory i U.C. Davis; Susan E. Johnson "CHRONIC HEPATIC DISORDERS"; Kerr, M.G. and van Doorn "Mass screening of Irish wolfhound puppies for portosystemic shunts by the dynamic bile acid test. Veterinary Record 144" i inni.

tekst: Radosław Suchner

 

Migawki

W zawodach sportowych chodzi o wynik, wydawałoby się, no bo o co, ale... Z psem wszystko jest inaczej. Nie mówiąc o tym, że z hovkiem to jeszcze insza inszość, więc w psich zawodach chodzi jednak o coś zupełnie innego. U Ani i Gagi pierwsze tegoroczne koty za płoty, czego niezmiennie gratulujemy, a chętnych, ale zalęknionych zachęcamy do sprawdzenia, jak to w tym psim sporcie jest! Wynik dziewczyn TUTAJ. (A nazwa Rumianka jak zawsze rządzi!).