Strona główna Czytelnia: Zdrowie, pielęgnacja Ile waży hovawart - nie każdy widzi

Ile waży hovawart - nie każdy widzi

HOVAWARCIARZU -

ODWAGI!

Pod tym hasłem rozpoczynamy ogólnohovawarcią akcję zbierania wag (i innych wymiarów) naszych hovawartów.
Prosimy o pomoc, bez Was się nie uda!
Jak to zrobić? Bardzo prosto.

1. Odnajdujemy w archiwum (wskazówka: dobrym kierunkiem poszukiwań jest książeczka zdrowia) wagę naszego hovawarta w dowolnym momencie jego życia. Im więcej wag, tym lepiej, ale jedna też będzie super!
2. Wpisujemy do maila, tabelki lub pliku tekstowego: wagę psa i wiek, w którym został dokonany ów pomiar.
3. Jeśli jesteśmy tak mili i chcemy pomóc jeszcze bardziej, mierzymy naszemu psu nadgarstek. Miejsce pomiaru: przednia łapa nad poduszeczką. Instrukcja na zdjęciu nr 1.
4. A jeśli spodobało nam się mierzenie, mierzymy także długość psa, od piersi po zad (sztywną miarką, tzn. bez zawijania krawędzi centymetru) oraz wysokość psa w kłębie (nasada szyi, najwyższy punkt grzbietu psa, są tam orientacyjne kości). Instrukcje na zdjęciach nr 2 i 3.
5. Jeśli jesteśmy szczęściarzami i mamy do zmierzenia więcej niż jednego hovka, staramy się uniknąć błędów pomiaru. Ostrzeżenie na zdjęciu nr 4. Śmiech
6. Wysyłamy to wszystko do koordynatorki akcji, Iwony Piątkowiak z hodowli Tesoro Mio, na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Uwaga! Po wysłaniu na powyższy adres pustego maila o temacie "Tabelka", dostaniecie pocztą zwrotną excelową tabelkę z gotowymi rubrykami do uzupełnienia. Tak dla ułatwienia. Ułatwienie nieobowiązkowe.

Zobaczymy, ile informacji uda nam się zebrać (liczmy na Was!) i postaramy się przygotować fachowe podsumowanie, ile ważą nasze hovawarty, czy mają mocny, czy lżejszy typ (po to m.in. nadgarstki). Sprawdzimy, jak się mają do klasycznej tabelki opracowanej przez Volkera Wienricha. Może uda się też uzyskać bardziej życiowe wytyczne, co dla hovawarta jest normą, a co już nadwagą. (Bo zagłodzić się hovki raczej nie dadzą). Oczywiście dane będą publikowane wyłącznie anonimowo i służą tylko do celów statystycznych.

zdjęcie nr 1
Jak zmierzyć nadgarstek?

zdjęcie nr 2
Jak zmierzyć długość psa?

zdjęcie nr 3
Jak mierzyć wysokość psa w kłębie?

zdjęcie nr 4 Puszcza oczko
Jak uniknąć błędów pomiaru?

 

zdjęcia: tytułowe - Katarzyna Rożniewska
zdjęcia 1 i 2 - Julia Wolin
zdjęcia 3 i 4 - Maciej Piątkowiak

 

Migawki

Rok się kończy, ale hodowlany rozdział tego psa i jego przewodników dopiero się zaczyna. Dołącza dziś do nas RUFI Akwamaryn, a mowa o rozdziale nieprzypadkowa, bo jego hodowlana tabelka ma się wkrótce wzbogacić o wyniki badań, więc hodowców zapraszamy do śledzenia kolejnych rozdziałów jego historii. Może szykuje się piękna saga?