Strona główna Hovawart "użyteczny" Sportowo, szkoleniowo Rally-O

Rally-O

 

Rally-O

Rally-O - skrót od rally-obedience - polega na przejściu w jak najkrótszym czasie toru, który wyznaczają specjalne znaki. Na przykład takie:

Oceniania jest praca z psem. Punkty odejmowane są za napięcie smyczy, wypadanie smakołyków, krzyczenie na psa itp. Tu liczy się przede wszystkim pies, dlatego na treningach zwierzaki występują wyłącznie w obrożach bądź w szeleczkach. Niedopuszczalne jest używanie kolczatek oraz obroży elektrycznych!

Rally-O to dyscyplina dla każdego. Nie ma ograniczeń wiekowych, w zawodach mogą startować młodsi (nawet dzieci!) i starsi. Bo w przeciwieństwie do klasycznego posłuszeństwa, na zawodach Rally-O można psa nagradzać słowem, karmić go, klaskać, wołać, a nawet śpiewać. Polecenia można wydawać nie tylko słownie, ale również gestem. Psa można poprawiać oraz a także podpowiadać mu.

Na dodatek zawody Rally-O są przeprowadzane w bardzo przyjaznej atmosferze.  Przed startem zawodnik może się zapoznać z trasą, jaką będzie miał do pokonania. Ponadto na ringu zostaje tylko on, pies oraz sędzia. Zawody Rally-O odbywają się zwykle w miłych okolicznościach przyrody, w parkach i na łąkach.

Największą trudność sprawia właścicielowi poznanie wszystkich znaków. Zwłaszcza, że ich liczba rośnie wraz z poziomem wyszkolenia psa.

Aby ćwiczyć Rally-O naprawdę nie potrzeba wiele. Wystarczy: pozytywne nastawienie i kieszeń wypchana psimi łakociami, bo po każdej komendzie stacjonarnej można wydać smakołyk. Wobec tego do dzieła!

Choć Rally-O w Polsce i w ogóle na świecie pojawiło się jako dyscyplina sportowa niedawno, jej popularność wzrasta bardzo szybko. Być może właśnie dlatego, że jest to sport dla każdego właściciela i każdego psa.

Zajęcia z Rally-O prowadzi już sporo ośrodków szkolenia w różnych miastach Polski, a wciąż kolejne poszerzają swoją ofertę o zajęcia rally obedience.

Więcej informacji na temat rally można znaleźć na stronie: www.rally-o.pl

FILMIKI:

filmik 1
filmik 2
filmik 3
filmik 4

tekst: Katarzyna Rybkowska

 

Migawki

Jak tam świeżo rozpoczęta wiosna w Państwa zakątkach Polski i świata? Na Mazowszu zapowiadają przymrozki, więc wszystko jak trzeba. Hovawarcia wiosna hodowlana też już odgwizdana, a zaczęła się w hodowli Tu Pilnuje. Jedno szczenię podobno wiosny nie czyni, ale ośmioro powinno dać radę, więc czekamy niecierpliwie, a szczegóły TUTAJ.