Strona główna O rasie: Wzorzec FCI

Wzorzec FCI

FCI-Standard N° 190 / 25. 09. 1998

HOVAWART

POCHODZENIE: Niemcy.

DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 12.01.1998.

UŻYTKOWOŚĆ: Pies służbowy.

KLASYFIKACJA F.C.I.: Grupa 2 Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła.

Sekcja 2.2 Molosy typu górskiego.

Obowiązują próby pracy.

 

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY: Hovawart to bardzo stara niemiecka rasa psów pracujących. Nazwa pochodzi z jednej ze starych odmian języka niemieckiego: Hova = Hof (= podwórze, farma) and wart = Wächter (= strażnik). Począwszy od roku 1922 dokonano odtworzenia rasy, wykorzystując w tym celu psy wiejskie. Na początku miały też miejsce kojarzenia z owczarkami niemieckimi, leonbergerami i innymi rasami. Dzięki ostrej selekcji udało się odtworzyć oryginalny typ wiejskiego psa pracującego.

W kraju pochodzenia za nadzwyczaj ważne uznaje się, aby hovawart był psem zdrowym. W szczególności udało się, poprzez dopuszczanie do hodowli jedynie osobników zdrowych, w znacznym stopniu ograniczyć występowanie dysplazji stawów biodrowych. Należy mieć nadzieję, że za tym przykładem pójdą kluby rasy w innych krajach.

 

WRAŻENIE OGÓLNE: Hovawart jest średniej wielkości, mocnym, długowłosym psem pracującym o trochę wydłużonej sylwetce. Różnice pomiędzy płciami są wyraźnie widoczne, zwłaszcza w budowie ciała i kształcie głowy.

WAŻNE PROPORCJE: Długość tułowia stanowi co najmniej 110 do 115% wysokości w kłębie.

 

ZACHOWANIE/ TEMPERAMENT: Ceniony pies pracujący o wszechstronnej użytkowości, ma wyrównany i łagodny temperament. Odznacza się instynktem obrony, walecznością, pewnością siebie i odpornością na stres, dobrym węchem i średnią pobudliwością. Harmonijna budowa i wyjątkowe oddanie swej rodzinie czynią z niego wspaniałego psa do towarzystwa, stróża, obrońcę, tropiciela i ratownika.

 

GŁOWA: Grzbiet nosa prosty i równoległy do linii sklepienia czaszki. Kufa i mózgoczaszka mniej więcej jednakowej długości. Skóra na głowie dobrze przylegająca.

MÓZGOCZASZKA:

Czaszka: Głowa mocna z szerokim i zaokrąglonym czołem.

Stop : Dobrze widoczny.

TRZEWIOCZASZKA:

Nos: Nozdrza dobrze rozwinięte. U psów czarnych i czarnych podpalanych pigmentacja czarna, przy maści blond także czarna, ale ?nos śnieżny? (przejściowa utrata pigmentu) dopuszczalny.

Kufa: Mocna, tylko nieznacznie zwężająca sie ku końcowi, czy to oglądana z góry, czy z profilu.

Wargi: Dobrze przylegające.

Uzębienie: Zgryz nożycowy, uzębienie kompletne: 42 zęby zgodnie ze wzorem zębowym, równo osadzone w dziąsłach. Zgryz cęgowy dopuszczalny.

Oczy: Owalne, ani wypukłe, ani głęboko osadzone, barwy ciemno ? lub średnio brązowej. Powieki dobrze przylegające.

Uszy: Wiszące, niezbyt ściśle przylegające, trójkątne, osadzone wysoko i w znacznej odległości od siebie, co optycznie poszerza głowę. Sięgają kącików warg. Końce uszu lekko zaokrąglone. W spoczynku wiszą płasko, przy pobudzeniu mogą być skierowane trochę ku przodowi, z przednią krawędzią w połowie odległości między okiem a potylicą.

SZYJA: Mocna, średniej długości, skóra na szyi przylegająca.

TUŁÓW:

Grzbiet: Mocny i prosty.

Lędźwie: Mocne, nieco dłuższe od zadu.

Zad: Średnio długi i lekko opadający.

Klatka piersiowa: Mocna, szeroka i głęboka.

OGON: Dobrze owłosiony, sięga stawu skokowego, ale nie do ziemi. W zależności od nastroju psa może być noszony wysoko i zakręcony nad grzbietem, albo zwisać nisko.

LIMBS

KOŃCZYNY PRZEDNIE: Mocne, proste i pionowe, zarówno oglądane z przodu, jak z boku.

Łopatki: Bardzo dobrze umięśnione, długie i skośnie ustawione.

Ramię: Długie, dobrze przylegające do tułowia.

Łokcie: Dobrze przylegające do boków.

Nadgarstek: Mocny.

Śródręcze: Umiarkowanie nachylone.

KOŃCZYNY TYLNE: Mocne, oglądane z tyłu pionowe, dobrze kątowane.

Udo i podudzie: Bardzo dobrze umięśnione.

Staw skokowy: Mocny, niski.

ŁAPY: Okrągławe, mocne i zwarte. Palce zwarte i wysklepione. Wilcze pazury powinny być usunięte, chyba, że jest to w danym kraju zabronione. U psów czarnych i czarnych podpalanych pazury czarne, u blond mogą być jaśniejsze.

CHODY: We wszystkich tempach ruch hovawarta jest przestrzenny; kończyny poruszają się równolegle. Kłus powinien być wyciągnięty, z mocnym napędem kończyn tylnych.

SKÓRA: Dobrze przylegająca na całym ciele. U psów czarnych i czarnych podpalanych w odcieniu błękitnym, u blond ? w różowym.

SZATA:

SIERŚĆ: Długi, mocny włos okrywowy jest przylegający i lekko pofalowany, podszerstek skąpy. Sierść jest najdłuższa na piesi, brzuchu, tylnych stronie nóg przednich i ud, oraz na ogonie. Najkrótsza na głowie i przednich stronach nóg. Sierść jest gęsta.

MAŚĆ: Trzy odmiany barwne: czarna podpalana, czarna i blond.

Czarna podpalana:

Sierść czarna i lśniąca, znaczenia blond, nie za jasne, ale nie ciemne. Na głowie znaczenia zaczynają się poniżej grzbietu nosa, obejmują kufę do kącików warg, i przechodzą na spód szyi. Na oczami dwie okrągłe, wyraźne plamki. Znaczenia na piersi składają się z dwóch symetrycznych plam, które mogą być połączone.

Na nogach znaczenia, oglądane z boku, obejmują palce i sięgają mniej więcej do nadgarstka; powyżej niego znajdują się tylko na tylnej stronie nóg i sięgają mniej więcej łokcia. Na kończynach tylnych, gdy patrzeć z boku, znaczenia tworzą szeroką linię poniżej stawu skokowego, a wąską - powyżej niego; dalej ciągną się po przedniej stronie nóg aż do poziomu brzucha. Znaczenie występuje także na spodniej stronie ogona.

Wszystkie znaczenia musza być wyraźnie odgraniczone. Pojedyncza, mała biała plamka na piersi, pojedyncze białe włosy na palcach i końcu ogona są dopuszczalne. Pigmentacja powiek, warg i opuszek łap czarna.

Czarna:

Czerń nasycona i lśniąca. Pojedyncza, mała biała plamka na piersi, pojedyncze białe włosy na palcach i końcu ogona są dopuszczalne. Pigmentacja powiek, warg i opuszek łap czarna.

Blond:

Barwa niezbyt ciemna, ani jasna, rozjaśniająca się na brzuchu i nogach, lśniąca. Pojedyncza, mała biała plamka na piersi, pojedyncze białe włosy na palcach i końcu ogona są dopuszczalne. Pigmentacja powiek, warg i opuszek łap czarna.

WIELKOŚĆ:

Wysokość w kłębie:

Psy: 63 - 70 cm.

Suki: 58 - 65 cm.

 

WADY: Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność psa.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:

WRAŻENIE OGÓLNE:

 • Psy, które nie odpowiadają właściwemu typowi rasy.
 • Wyraźnie samcze suki.
 • Wyraźnie sucze psy.

PROPORCJE:

 • Wyraźnie inne od podanych we wzorcu.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:

 • Agresja, nadpobudliwość, ospałość, lęk na strzał.

GŁOWA:

 • Brak stopu.
 • Oko niebieskie lub porcelanowe.
 • Uszy stojące, załamane na końcach, załamane do tyłu, odstające.
 • Przodozgryz, tyłozgryz, krzywe szczęki.
 • Brak więcej niż 2 P1 lub 2 M3, brak jakiekolwiek innego zęba.

SZYJA:

 • Bardzo luźna skóra, wyraźne podgardle.

TUŁÓW:

 • Grzbiet wyraźnie łękowaty lub karpiowaty.
 • Klatka piersiowa wąska lub beczkowata..
 • Ogon zniekształcony, wyraźnie zbyt krótki, mocno zakręcony w pierścień.

KOŃCZYNY:

 • Wyraźnie przebudowany zad.

SZATA

SIERŚĆ:

 • Mocno lokowata.

MAŚĆ:

Ogólnie:

 • Wszelkie umaszczenia niezgodne z wzorcem, np. Błękitne, czerwień jelenia, czekoladowe, białe, łaciate, blond z ciemnym nalotem lub typu aguti (prążkowane włosy).
 • Białe łaty. Pojedyncze białe włosy na wewnętrznej stronie ud nie powodują dyskwalifikacji.

Czarna podpalana:

 • Znaczenia szare lub brązowe inne niż wzorcowe.
 • Podszerstek zasadniczo inny, niż czarny.
 • Wyraźne znaczenia szare lub białawe.

Czarna:

 • Znaczenia szare lub brązowe inne niż wzorcowe.
 • Podszerstek zasadniczo inny, niż czarny.

Blond:

 • Pojedyncze białe włosy na grzbiecie nosa nie powodują dyskwalifikacji.
 • Maść czerwonawa bez rozjaśnienia na nogach i brzuchu.
 • Maść biaława, także na uszach.
 • Wyraźne białe znaczenia.
 • Ciemne łaty lub ciemna maska.

Wielkość:

 • Wielkość poniżej wzorcowej.
 • 3 cm powyżej wzorcowej.

Każdy pies o nienormalnej budowie i/lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany.

N.B.: Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.

 

--------------------------------

Na stronie FCI można przeczytać  wersję angielską (plik .doc do pobrania)

 

Migawki

Mamy dziś dwa ogłoszenia i tym samym dwie zachęty. Słuchajcie uważnie!

9 września 2017 r.
W Warszawie odbędzie się Klubowa Wystawa Molosów. Wprawdzie odbywa się co roku, ale tym razem hovawarty oceniać będzie niemiecka sędzia, Kirsten Wesche, z niemieckiego Klubu Hovawarta RZV. Sędzia wystawowa, oceniająca przeglądy hodowlane oraz odpowiedzialna w RZV za kontakty z hodowcami zagranicznymi. Jednym słowem nie byle kto i ocena od takiego sędziego jest całkiem sporą gratką. Więcej o wystawie TUTAJ.

10 września 2017 r.
Również w Warszawie odbędzie się oceniany przez Kirsten Wesche przegląd miotów. W Niemczech nosi nazwę NZB. Idealnie byłoby, gdyby stawiały się całe mioty z poszczególnych hodowli, dając hodowcom szansę przyjrzenia się efektom ich hodowlanych zamierzeń. W praktyce mogą się oczywiście zgłaszać pojedyncze psy. Dwa słowa dla niezorientowanych w temacie: NZB to nic strasznego! Najpierw pies zostaje starannie obmierzony, wymacany i pooglądany. Następnie przewodnik wraz z psem zalicza zabawowy tor przeszkód i przez chwilę bawi się ze swoim hovkiem. Wszystko w miłej atmosferze. Nie jest to egzamin, nie da się tego oblać, nie ma złych ocen! Można za to wiele dowiedzieć się o swoim psie, naszej z nim relacji, a nawet o sobie! Dla zainteresowanych mamy dwa artykuły: bogato ilustrowany zdjęciami tekst o NZB w Niemczech, autorstwa Kasi Godlewskiej oraz relację z polskiego NZB sprzed trzech lat, spisaną przez Karinę Iwaniec.
A teraz garść faktów:

1) zgłoszenia wysyłamy pod adres: nzb2017@wp.pl
2) zgłoszenie powinno zawierać:
- dane psa z rodowodu lub metryki: imię i przydomek, datę urodzenia, płeć, umaszczenie, nr chipu/tatuażu, numer PKR (jeśli pies jest zarejestrowany w Związku Kynologicznym)
- podstawowe dane właściciela: imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy
- skan rodowodu lub metryki psa (może być też fotka w/w dokumentu)
3) Przegląd jest bezpłatny!
4) Pierwszeństwo mają psy w urodzone w roku 2016 oraz pierwszym kwartale 2017 r. W miarę wolnych miejsc przyjmowane będą również psy starsze.