Strona główna Czytelnia: Wychowanie, socjalizacja
Wychowanie, szkolenie

Szczeniak na wakacjach

Szczeniak na wakacjach

Każda pora roku jest dobra na zaproszenie do swojego domu wymarzonego szczeniaka – każda, w której będziemy mogli znaleźć czas, aby pomóc nowemu domownikowi zaaklimatyzować się w naszej rodzinie i w świecie ludzi. Wielu czeka na wiosenne pieski i jest to zrozumiałe. Pogoda sprzyja aktywności, a wstawanie na siusianie o 4 nad ranem wydaje się mniej straszne, kiedy jest jasno. Po każdej wiośnie nadchodzą jednak wakacje i pojawia się pytanie, co zrobić z psem. Zostanie z babcią? Ciocią? Kimś, kto będzie pilnował domu? Może hotel dla psów?

Więcej…
 

Wystawa jako sprawdzian socjalizacji

Wystawowe dygresje

Jak długo jeżdżę na wystawy, a będzie tego już z 12 lat, Katowice zawsze były tłoczne w hovawarty, a katowicka międzynarodówka należała do jednych z ważniejszych i zarazem trudniejszych wystaw. Organizowana w słynnym Spodku, z hovawarcim ringiem upchniętym na przykrytym czerwonym dywanem lodowisku, gdzie stłoczone hovawarty czekały na swoją kolej razem z innymi molosami, większymi albo wielkimi, groźnymi bardziej lub mniej. Do tego zgiełk, tumult, pogłos. Hovawartów z różnych stron Polski zjeżdżało do Katowic bardzo wiele. Można było spotkać znajomych z Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa... I jak to się mówiło, kto przeżył Katowice, poradzi sobie na każdej halówce.

Więcej…
 

Szkolenie hovawarta

Hovawart - co to za zwierzę? Przynieśliśmy taką futrzaną kulkę do domu, i co? Jest to urokliwe i rozbrajające. Zwłaszcza jak jest złote czyli blond wydaje nam się, że to mały golden. Patrzy na nas swoimi przenikliwymi oczkami... I zdobywa terytorium... Pozory mylą. Ta kupa futra ma mocny charakter, często nie doceniany przez właścicieli. Bo hovek ma charakter psa obronnego. I to bardzo. Dlatego też od razu musimy ustalić reguły gry. Co można, a czego nie, bo potem będzie za późno. Jeżeli będziemy konsekwentni to będziemy mieli wspaniałego domownika i nieprzeciętnego przyjaciela.

Więcej…
 

Wychowanie - socjalizacja

Dużo słyszy się o kwarantannie, o unikaniu kontaktów ze światem zewnętrznym dopóki pies nie nabierze odporności.... ale w obecnych czasach można bardzo szybko wprowadzać naszego szczeniaczka w świat. Szczepionki nie wymagają trzymania malucha w domu tygodniami, więc warto wypytać weta, kiedy można już z nim wychodzić i w drogę! Przeczytajcie w tym artykule, jakie to ważne...

Więcej…
 

Hovawart jak Himalaje

Hovawart jest najwspanialszym psem na świecie. Chyba nikt, kto ma hovka, nie powie wam nic innego. Himalaiści twierdzą, że nie ma cudowniejszego uczucia niż stanąć na szczycie Mount Everestu. Może to i prawda, ale żeby stanąć, trzeba najpierw tam wejść. A nie każdy może wejść na Mount Everest. I nikt nie wejdzie na niego bez przygotowania, ogromnej wiedzy i wielkiej pokory. I tak właśnie jest z hovawartem. To nie jest pies dla każdego. Ale jeśli już się na niego zdecydujesz i podejdziesz do sprawy odpowiedzialnie i mądrze, czeka cię kilkanaście lat na szczycie Mount Everestu. Bo jak już wspomniałam, hovek jest najwspanialszy na świecie!

Więcej…
 

wakacje Jagi Juniorki

Opowiada Ania

Więcej…
 

wakacje Redy i Filipa

Opowiada Kasia

Więcej…
 

wakacje Walkirii-Furii

Opowiada Małgosia

Więcej…
 

wakacje Watry-Lary

Opowiada Ania

Więcej…
 Migawki

Mamy dziś dwa ogłoszenia i tym samym dwie zachęty. Słuchajcie uważnie!

9 września 2017 r.
W Warszawie odbędzie się Klubowa Wystawa Molosów. Wprawdzie odbywa się co roku, ale tym razem hovawarty oceniać będzie niemiecka sędzia, Kirsten Wesche, z niemieckiego Klubu Hovawarta RZV. Sędzia wystawowa, oceniająca przeglądy hodowlane oraz odpowiedzialna w RZV za kontakty z hodowcami zagranicznymi. Jednym słowem nie byle kto i ocena od takiego sędziego jest całkiem sporą gratką. Więcej o wystawie TUTAJ.

10 września 2017 r.
Również w Warszawie odbędzie się oceniany przez Kirsten Wesche przegląd miotów. W Niemczech nosi nazwę NZB. Idealnie byłoby, gdyby stawiały się całe mioty z poszczególnych hodowli, dając hodowcom szansę przyjrzenia się efektom ich hodowlanych zamierzeń. W praktyce mogą się oczywiście zgłaszać pojedyncze psy. Dwa słowa dla niezorientowanych w temacie: NZB to nic strasznego! Najpierw pies zostaje starannie obmierzony, wymacany i pooglądany. Następnie przewodnik wraz z psem zalicza zabawowy tor przeszkód i przez chwilę bawi się ze swoim hovkiem. Wszystko w miłej atmosferze. Nie jest to egzamin, nie da się tego oblać, nie ma złych ocen! Można za to wiele dowiedzieć się o swoim psie, naszej z nim relacji, a nawet o sobie! Dla zainteresowanych mamy dwa artykuły: bogato ilustrowany zdjęciami tekst o NZB w Niemczech, autorstwa Kasi Godlewskiej oraz relację z polskiego NZB sprzed trzech lat, spisaną przez Karinę Iwaniec.
A teraz garść faktów:

1) zgłoszenia wysyłamy pod adres: nzb2017@wp.pl
2) zgłoszenie powinno zawierać:
- dane psa z rodowodu lub metryki: imię i przydomek, datę urodzenia, płeć, umaszczenie, nr chipu/tatuażu, numer PKR (jeśli pies jest zarejestrowany w Związku Kynologicznym)
- podstawowe dane właściciela: imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy
- skan rodowodu lub metryki psa (może być też fotka w/w dokumentu)
3) Przegląd jest bezpłatny!
4) Pierwszeństwo mają psy w urodzone w roku 2016 oraz pierwszym kwartale 2017 r. W miarę wolnych miejsc przyjmowane będą również psy starsze.