Strona główna Czytelnia: Zdrowie, pielęgnacja
Zdrowie, pielęgnacja

ile waży hovawart?

Bardzo długo wisiała w tym miejscu tabelka opracowana przez Volkera Wienricha, autora książki pt. "Der Hovawart" wydanej w 1994 roku. Nie dało się jednak dłużej ukrywać, że hovawart Wienricha występuje w przyrodzie coraz rzadziej, jeśli w ogóle. Preferowany przez hodowców typ psa zmienił się na przestrzeni lat na tyle, że dziś trudno sobie wyobrazić roczną suczkę ważącą 36 kg. Tabelka Wienricha zyskuje tym samym interesującą wartość historyczno-sentymentalną i pod tym linkiem możecie spróbować sobie zwizualizować, jak wyglądały hovawarty - powiedzmy - dwadzieścia lat temu. Tym samym pojawiła się potrzeba zastąpienia czymś tamtego opracowania. Współczesny Wienrich jeszcze się światu nie objawił, skorzystamy więc z fragmentu tabelki opracowanej przez dwoje niemieckich lekarzy weterynarii: dr. Edgara Dahmena i dr Heike Teubner. Zanim jednak weźmiecie się do sprawdzania, jak ma się do zamieszczonych w niej danych Wasz hovawart, przeczytajcie poniższe uwagi i weźcie je sobie do serca.

Więcej…
 

O chorowaniu na DM

 

DeMon i on, czyli mielopatia zwyrodnieniowa (degenerative myelopathy) u hovawarta
KEDVESA z Mrzygłodzkiej Dziczy

Więcej…
 

Ile waży hovawart - nie każdy widzi

HOVAWARCIARZU -

ODWAGI!

Więcej…
 

DM - opis przypadku

Morgan – przypadek psa z DM

Rok 2007 Gdy Morgan ma prawie 4 lata i jest w pełni sił i zdrowia, jego dziewięcioletnia matka zaczyna mieć problem z tylnymi nogami, stopniowo traci w nich władzę. Suczka dostaje wózek, dzięki któremu porusza się, lecz jej stan stale ulega pogorszeniu, w 2008 r. odchodzi. Jakiś czas potem dotarła do mnie informacja, że w starszym wieku ojciec Morgana też miał problemy ze sprawnym poruszaniem się.

Więcej…
 

DM - mielopatia zwyrodnieniowa

Projekt badawczy „Hovawart”
aktualne informacje na temat DM

Elisabeth Dietschi
prof. Tosso Leeb
Instytut Genetyki Wydziału Weterynaryjnego Uniwersytetu w Bernie, Szwajcaria

Wraz z koleżanką z Uppsali, prof. Kerstin Lindblad-Toh, badamy od 2008 roku mielopatię zwyrodnieniową (Degenerative Myelopathie - DM). Przebadałyśmy 118 prób krwi psów podejrzanych o DM.
Genetyczny czynnik ryzyka SOD1 został odkryty w lutym 2009 r. u psów rasy welsh corgi pembroke przez amerykańsko-szwedzki zespół badawczy Mutacja genu SOD1 została potwierdzona jako główny czynnik ryzyka DM badaniami histopatologicznymi u 4 dalszych ras. W owym czasie  test SOD1 nie był jeszcze zweryfikowany dla hovawarta.

Więcej…
 

Psia pierwsza pomoc

Psia pierwsza pomoc, czyli jak pomóc psu w nagłych wypadkach

Nikomu z nas nie przeszło nawet przez myśl, że coś może się stać naszemu ukochanemu pupilowi. No dobrze, może i przeszło, ale staramy się nie myśleć o tym, a już na pewno nie o utracie czworonożnego przyjaciela. Dlatego też zapewne nie bardzo wiemy, jak mu pomóc w tym kluczowym momencie pomiędzy wypadkiem, a interwencją weterynarza. Faktycznie, czasem nie ma nic lepszego, jak błyskawiczna podróż do lecznicy, jednakże bywa, że możemy pomóc naszemu psu. A nawet uratować mu życie, bo tych kilka pierwszych minut decyduje o rokowaniach.

Więcej…
 

Sebadenitis - teoria i opis leczenia

Sebadenitis to rzadka choroba genetyczna. W polskojęzycznym internecie niewiele jest informacji na jej temat, tym bardziej cieszymy się więc, że możemy wypełnić tę lukę unikalnym, reporterskim opisem leczenia trzyletniego hovawarta chorego na SA. Wstęp do niezwykle cennych wskazówek, udzielonych przez jego właścicielkę, Małgorzatę Jarską, napisała lekarz weterynarii, a prywatnie właścicielka hovawartki, Kasia Gaca. Obydwu Paniom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do lektury.

Więcej…
 

Pielęgnacja hovawarta

Rozdział ten jest bardzo krótki. Jego przeczytanie zajmie ci prawdopodobnie tyle czasu, ile trwa codzienna toaleta hovawarta.

Chcemy, by nasz pies cieszył się jak najdłużej zdrowiem i doskonałą kondycją fizyczną. Musimy zatem, oprócz zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu, pożywienia dostosowanego do wieku i trybu życia, także systematycznie poświęcać trochę czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Świadomie używam słowa "trochę", gdyż hovawart jest pod tym względem rasą wyjątkowo mało wymagającą. Jest to wprawdzie rasa długowłosa, lecz o niezbyt obfitym podszerstku. Pielęgnacja szaty hovawarta jest bardzo łatwa. Potrzebny sprzęt to: szczotka metalowa, metalowy, niezbyt gęsty grzebień, szczotka z włosia oraz flanelowa szmatka do nadania sierści końcowego połysku. Hovawarta wystarczy wyczesać i wyszczotkować raz w tygodniu. Jedynie podczas linienia trzeba to robić częściej, zwracając szczególna uwagę na włosy za uszami, na tzw. "portkach" i pod pachami, czyli w miejscach, gdzie mogą się ewentualnie filcować. Linienie, czyli zmiana okrywy włosowej, odbywa się dwa razy do roku, zazwyczaj wiosną i jesienią. U suk związane jest z cyklem hormonalnym. Występują jednak różnice indywidualne; u niektórych psów proces ten przebiega szybko, u innych ciągnie się nawet przez parę miesięcy. Regułą jest bardzo intensywne linienie suk po szczeniakach, najintesywniejsze po zakończeniu laktacji.

Więcej…
 

Liver shunt - wprowadzenie

czyli OBOCZNE WROTNE KRĄŻENIE WĄTROBY

Jest to dziedziczne schorzenie naczyń wątroby pojawiające się po urodzeniu szczeniąt najczęściej do wieku 1 roku, ale może pojawiać się i później, jeżeli tylko część krwi przepływa "bokiem" wątroby.

 

Więcej…
 

Dysplazja

Dysplazja stawów biodrowych to najczęściej znany, dziedziczny zespół chorobowy wśród ras dużych i olbrzymich. Ale nie oznacza to, że dotyczy on jedynie tych ras psów, niestety rasy średnie, małe i miniaturowe też cierpią na dysplazję, jednak dużo rzadziej i u nich ten problem jest bagatelizowany. Dysplazja stawów biodrowych została opisana już w 1935 roku w USA i od tego czasu pojawiło się mnóstwo opracowań naukowych. Choroba ta jednak nie odnosi się jedynie do stawów biodrowych. W podobnym procencie w populacji, występuje dysplazja stawów łokciowych i kolanowych, jednakże ze względu na inna budową anatomiczną, są one mniej dokuczliwe i często nierozpoznawalne.

Więcej…
 

Dysplazja - wykaz lekarzy

Wykaz lekarzy weterynarii upoważnionych przez Związek Kynologiczny w Polsce do odczytywania zdjęć rentgenowskich układu chrzęstno-kostnego:

Więcej…
 Migawki

Mamy kilka nowych wystaw. Gliwice i Nowy Dwór Mazowiecki mocno detaliczne. Wrocław za to hurtowy, ale niezbyt made in Poland. (I weź tu człowieku zadowól hovawarciarza. Jak na wystawach tłoczno, to marudzą, że się psy nie szkolą, jak na wystawach pusto, to marudzą, że się psy nie wystawiają. I jeszcze nacjonalistyczne zapędy, że za mało polskich hovków. Cieszyć się chwilą trzeba! Jak hovawarty!).