Strona główna Czytelnia: Zdrowie, pielęgnacja ile waży hovawart?

ile waży hovawart?

Bardzo długo wisiała w tym miejscu tabelka opracowana przez Volkera Wienricha, autora książki pt. "Der Hovawart" wydanej w 1994 roku. Nie dało się jednak dłużej ukrywać, że hovawart Wienricha występuje w przyrodzie coraz rzadziej, jeśli w ogóle. Preferowany przez hodowców typ psa zmienił się na przestrzeni lat na tyle, że dziś trudno sobie wyobrazić roczną suczkę ważącą 36 kg. Tabelka Wienricha zyskuje tym samym interesującą wartość historyczno-sentymentalną i pod tym linkiem możecie spróbować sobie zwizualizować, jak wyglądały hovawarty - powiedzmy - dwadzieścia lat temu. Tym samym pojawiła się potrzeba zastąpienia czymś tamtego opracowania. Współczesny Wienrich jeszcze się światu nie objawił, skorzystamy więc z fragmentu tabelki opracowanej przez dwoje niemieckich lekarzy weterynarii: dr. Edgara Dahmena i dr Heike Teubner. Zanim jednak weźmiecie się do sprawdzania, jak ma się do zamieszczonych w niej danych Wasz hovawart, przeczytajcie poniższe uwagi i weźcie je sobie do serca.

- jest to tabelka OGÓLNA, a nie opracowana wyłącznie dla hovawartów,
- w związku z tym są to dane w najlepszym razie ORIENTACYJNE,
- waga z tabelki jest tylko liczbą; inaczej będzie wyglądał ważący 45 kilogramów samiec wzrostu ok. 66 cm i o lekkiej budowie, a inaczej ważący tyle samo mocny pies wzrostu 72 cm (przy czym: "mocny" nie znaczy gruby! Tak określa się typ budowy psa i jest to ocena wymagająca wprawnego oka),
- można z pewną dozą przekonania stwierdzić, że większość dorosłych  suczek mieści się wagowo w przedziale 28-33 kg, a psów w przedziale 35-40 kg, z niedużymi odchyleniami w obie strony zależności od wzrostu i masywności,
- na koniec niespodzianka: istnieje doskonałe rozwiązanie powyższych dylematów, niewymagające żadnej tabelki: pomacajcie swojego psa po żebrach, z boku tułowia, za łokciem. Żebra powinny być wyczuwalne. Nie chodzi o to, żeby zagłębić całe przedramię w rozkosznym tłuszczyku naszego molosa i z ulgą skonstatować, że żebra istnieją. Głaszczemy psa otwartą dłonią i pod tą dłonią czujemy żebra. Im bardziej na słowo honoru je czujemy, tym prędzej trzeba się zastanowić nad ROZSĄDNYM odchudzaniem, najlepiej pod kierunkiem rozsądnego lekarza weterynarii.

A teraz tabelka:A w spadku po Wienrichu zostaje dla hodowców znacznie aktualniejsza, ale również wymagająca konsultacji ze zdrowym rozsądkiem, tabelka wagi najmłodszych szczeniąt. Tabelka powiększy się po kliknięciu.

 

Migawki

Rok się kończy, ale hodowlany rozdział tego psa i jego przewodników dopiero się zaczyna. Dołącza dziś do nas RUFI Akwamaryn, a mowa o rozdziale nieprzypadkowa, bo jego hodowlana tabelka ma się wkrótce wzbogacić o wyniki badań, więc hodowców zapraszamy do śledzenia kolejnych rozdziałów jego historii. Może szykuje się piękna saga?